Czym jest DETOKS i czy warto go stosować?

Ostatnimi czasy księgarnie pękają w szwach od poradników opisujących najróżniejsze rodzaje detoksów. Kiedyś detoks rozumiano tylko jako przerwę w piciu kawy czy alkoholu, która miała na celu oczyszczenie organizmu; obecnie pojęcie ma znacznie szerszy zasięg, a wręcz ewoluowało do swego rodzaju diety. Czy warto stosować detoks? Na czym właściwie polega? Przychodzimy z odpowiedziami na wszystkie pytania!

Głównym założeniem detoksu jest pozbycie się z organizmu nagromadzonych toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, które sprawiają, że czujemy się ociężali i zmęczeni, często zmagamy się z niestrawnością, nasza odporność jest niższa, a wygląd skóry gorszy niż zwykle.

Jeśli zmagamy z się z wyżej wymienionymi problemami i decydujemy się na detoksykację organizmu, musimy zastanowić się w jaki sposób chcemy to zrobić. Poniżej opisaliśmy dla Was kilka popularnych diet oczyszczających, jednak należy pamiętać, że w przypadku przeziębienia, chorób przewlekłych, zaburzeń odżywiania czy ciąży detoks nie powinien być przeprowadzany.

RODZAJE DETOKSÓW

 1. Detoks sokowy
  – powinien trwać 3-4 dni,
  – bazuje na świeżych produktach,
  – wiąże się z utratą kilogramów,
  przepisy na soki i smoothies
 2. Detoks cukrowy
  – powinien trwać ok 30 dni
  – czasowe ograniczenie produktów bogatych w węglowodany,
  – stabilizacja poziomu cukru we krwi,
  przepisy na czas detoksu cukrowego
 3. Detoks jaglany
  – oczyszczanie i odkwaszanie organizmu,
  – bazuje na laszy jaglanej,
  – powinien trwać ok 12 dni,
  – przed detoksem min. 2 tygodnie diety lekkostrawnej,
  przykładowy jadłospis na cały dzień

PRODUKTY WSPOMAGAJĄCE DETOKS

 1. cytryna
 2. woda
 3. burak
 4. kiszona kapusta
 5. seler

Jak często powinniśmy przeprowadzać detoks?

Nawet po jednorazowej detoksykacji odczujemy różnicę. Jednakże, aby efekty się utrzymywały długofalowo, detoks powinniśmy przeprowadzać kilka razy w roku. Oczywiście wszystko odpowiedzialnie i z głową, a najlepiej po konsultacji ze specjalistą 🙂

%d blogerów lubi to: