Trening po dłuższej przerwie – co robić, żeby się nie uszkodzić?

Głowa by chciała, ale ciało odmawia posłuszeństwa – znasz to uczucie? Bardzo często po przerwie w treningach, kilkutygodniowej lub dłuższej, wracamy na siłownię i od razu wskakujemy na taki sam system treningowy, na jakim byliśmy wcześniej. Czy to na pewno dobry pomysł?

Mówiąc wprost – powrót do treningu dzielonego świeżo po dłuższej przerwie to bardzo (naprawdę bardzo) zły pomysł. Dlaczego? Nasze ciało szybko odwyka od ćwiczeń z obciążeniem, w związku z czym stajemy się słabsi. W momencie, kiedy próbujemy, np. powtórzyć rekord w martwym ciągu bez wcześniejszej fazy przygotowawczej, oczywiście jest szansa że się uda, ale technika z pewnością na tym ucierpi, co może skutkować poważnymi kontuzjami.

DUMA NA BOK

Tak, wyciskanie na klatkę 50kg zamiast 120kg będzie psychicznie bardzo bolesne, jednak z dwojga złego lepiej żeby było bolesne psychicznie, niż bolesne fizycznie. Najważniejsze w powrocie do treningów jest przestawienie sobie w głowie trybiku „jestem silny” na „jestem odpowiedzialny”.
Poniżej przygotowaliśmy dla Was przykładowy trening ogólnorozwojowy, który będzie odpowiedni na fazę adaptacji po przerwie w treningach. Należy jednak pamiętać, że każde ciało jest inne i nie każda osoba powinna wykonywać takie ćwiczenia jak np. przysiady. Przed ponownym rozpoczęciem treningów najlepszym wyjściem jest skonsultowanie się ze specjalistą.

TRENING OGÓLNOROZWOJOWY

ROZGRZEWKA

  1. Goblet squat 4 serie x 12-10 powtórzeń
  2. Wiosłowanie na maszynie Smitha 4 serie x 12-10 powtórzeń
  3. Wyciskanie sztangielek na ławce skośnej 4 serie x 12-10 powtórzeń
  4. Arnoldki siedząc 4 x 12-10 powtórzeń
  5. Superset: uginanie ramion ze sztangą łamaną + skull crushers 4 serie x 10 + 10 powtórzeń
  6. Plank na piłce stabilizacyjnej 4 serie x 30 sekund

COOL DOWN

Trzymamy mocno kciuki za Wasze treningowe powroty! Powodzenia! 💪🏻

%d blogerów lubi to: