Jak uniknąć efektu JOJO

Efekt jojo może wystąpić, kiedy osoba z nadwagą chudnie w ekspresowym tempie. Główną przyczyną jego występowania jest najpierw stosowanie monotonnej diety (w której skład wchodzą tylko warzywa i owoce) lub głodówek, a później nagły powrót do starych nawyków żywieniowych i zwiększonej kaloryki. Oczywiście utrata wagi nastąpi, ale niestety na krótko.

Dlaczego tak się dzieje?

Diety niskokaloryczne powodują, że nasz metabolizm zwalnia. Tracimy na wadze, ale w momencie zakończenia diety kilogramy wracają. Tworzy się błędne koło.

Co więc jeść na diecie, aby później uniknąć efektu jojo?

  • produkty zbożowe,
  • ciemne makarony, brązowy ryż
  • płatki owsiane,
  • chude mięsa, chude ryby,
  • chude mleko, chudy twaróg.

Jeśli uznajemy, że „jedzenie na czysto” na dłuższą metę nie jest dla nas i decydujemy się zakończyć dietę, odchodząc jednocześnie od gotowania z produktów wypisanych powyżej, nie powinniśmy robić tego z dnia na dzień. Nagły powrót do dawnych zwyczajów żywieniowych spowoduje, że na wadze znowu zobaczymy niezadowalające nas liczby. 

Dieta odchudzająca powinna być jak najbardziej zbliżona do racjonalnego sposobu odżywiania. Choć mimo wszystko rozwiązaniem idealnym pozostanie niewracanie do starych nawyków żywieniowych i przestawianie się na posiłki w stylu fit 🙂

%d blogerów lubi to: